Testy poziomujące; informacje dla studentów pierwszego roku

russia-g351e00bee_640.png

Testy językowe dla studentów I roku: rok akademicki 2023/2024

Uwaga! W przypadku pojawiania się problemów związanych z testami językowymi prosimy o kontakt z Międzywydziałowym Studium Języków Obcych:

e-mail: msjo@upjp2.edu.pl

telefon komórkowy:      501 108 432, 505 222 268

telefon stacjonarny:    12 88 98 740

Terminy testów językowych

Każdy student I roku, który ma w programie naukę języka nowożytnego (lektorat), i który potwierdził wolę studiowania na UPJPII poprzez złożenie wymaganych dokumentów, ma obowiązek wykonania testów kwalifikujących go do odpowiednich grup językowych.

W związku z tym powinien rozwiązać testy językowe, które dostępne będą w terminie od 07.08 (od godz. 8.00) do 28.09 (do godz. 23.59). Dla osób, które potwierdzą wolę studiowania po drugiej turze rekrutacji, testy będą dostępne w terminie od 30.09 do 16.10.

Studentów kierunku Psychologia prosimy i zobowiązujemy do jak najszybszego wypełnienia testów.

Logowanie do testów

Testy dostępne są na stronie: tp.upjp2.edu.plLogin i hasło są takie same jak do IRK. Z przyczyn technicznych dostęp do testów poziomujących może zostać aktywowany dopiero w następnym dniu roboczym po zmianie statusu na "przyjęty" w IRK.

Wybór języka/ów

Wybór języka (lub dwóch języków - niektóre kierunki lub specjalności) - porządkuje tabela.

Obowiązującym jest wybór języka (języków) zgodny z tabelą. Tabela wyboru języków uwzględnia specyfikę poszczególnych kierunków i zgodna jest z programem studiów. Proszę zwrócić uwagę, że niektóre kierunki mają do realizacji w toku studiów dwa języki. Z drugiego języka pisany jest wówczas test lub można wybierać jego realizację od podstaw.

Z języków oferowanych przez Uczelnię:tj.: j. angielski, j. niemiecki, j. francuski (j. rosyjski na wybranych kierunkach zgodnie z tabelą) - realizowane są jako kontynuacja ze szkoły średniej, natomiast z j. włoskiego, j. hiszpańskiego, j. rosyjskiego, a także z j. francuskiego i j. niemieckiego tworzone są również grupy początkujące. Nie zakłada się możliwości tworzenia grup początkujących z j. angielskiego.

Test językowy składa się ze 100 lub 60 pytań. Proszę wypełnić go w sposób uczciwy, osobiście, nie zaznaczając przypadkowych odpowiedzi, co pozwoli dostać się do grupy adekwatnej do realnego poziomu znajomości języka.

Przypisanie do grupy lektoratowej

Przypisanie studenta do konkretnej grupy językowej będzie widoczne po zalogowaniu w systemie USOSWeb najwcześniej 02.10 po godz. 09:00. Student jest zobowiązany sprawdzić tam terminy i lokalizację zajęć.

Osoby, które wykonają test w drugim terminie (30.09.23-16.10.23) będą sukcesywnie dopisywane do utworzonych wcześniej grup w systemie USOSWeb. Jeżeli po dniu 16.10 (poniedziałek - po godz. 18.00) nie znajdą się Państwo w żadnej z grup, prosimy o zgłoszenie tego faktu do Sekretariatu MSJO.

Zmiana języka

Każda osoba przyjęta na studia posiadająca poświadczenie znajomości języka (certyfikat językowy, wpis do indeksu na innym ukończonym kierunku, zaświadczenie na suplemencie z wcześniej ukończonych studiów) przewidzianego do realizacji na danych studiach, zgodnie z tabelą, na poziomie minimalnym B2 - studia I stopnia lub B2+ - jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia (oprócz studentów studiów pierwszego stopnia w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, dla których pierwszy język tzn. j. angielski jest prowadzony jako język specjalistyczny) i wyrażająca wolę uczenia się innego języka, zobowiązana jest do przedstawienia wyżej wymienionego poświadczenia Kierownikowi lub Zastępcy Kierownika MSJO (ul. Franciszkańska 1, sala 014 C), do dnia 28.09.2023 r.  w terminach ich dyżurów wrześniowych.

Osoba przyjęta na studia posiadająca poświadczenie poziomu B2 lub B2+ będzie mogła w takiej sytuacji wybrać realizację innego języka (w tym również języka od podstaw), lub kontynuować realizację języka, z którego posiada poświadczony poziom B2 lub odpowiednio B2+. Wpisu do grupy początkującej dokona Kierownik bądź Zastępca Kierownika MSJO (na swoich dyżurach) lub  Sekretariat MSJO (w godzinach urzędowania). W przypadku decyzji o kontynuacji języka należy rozwiązać test poziomujący.

Zwolnienie z lektoratu

Istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z lektoratu na podstawie odpowiedniego certyfikatu lub wcześniej zrealizowanego lektoratu. Wykaz certyfikatów uprawniających do zwolnienia z lektoratu określa Załącznik nr 3 do Zarządzenie nr 24/2019 z dnia 12 lipca 2019 r. Rektora UPJPII w sprawie nauczania języków obcych obowiązujące od roku akademickiego 2019/2020

W przypadku ubiegania się o zwolnienie z lektoratu na podstawie już wcześniej zrealizowanego lektoratu wymagana jest zgodność w zakresie liczby punktów ECTS, ilości zrealizowanych godzin oraz zdany egzamin na wymaganym poziomie.

Wzór wniosku dostępny jest tutaj:

>> podanie o przeniesienie i uznanie punktów ECTS na podsatwie wczesniej zaliczonego lektoratu

>> podanie o zaliczenie certyfikatu językowego, w tym dyplomu ukończenia filologii, na poczet lektoratu

albo może zostać pobrany w sekretariacie MSJO.

Wniosek powinien zostać zaopiniowany przez Kierownika lub Z-cę Kierownika MSJO. W tym celu student musi przedstawić kompletną dokumentację w MSJO, na podstawie której wniosek będzie opiniowany. Docelowo wniosek należy złożyć u Kierownika danego kierunku (zgodnie z Regulaminem studiów: § 28 ust. 8 w związku z ust. 6 i 7) najpóźniej w ciągu 7 dni od rozpoczęciu semestru.

Realizacja lektoratów na UPJPII - zasady

Każdy student zanim przystąpi do wypełnienia testów proszony jest o dokładne zapoznanie się z szerszymi  informacjami na temat realizacji lektoratów na UPJPII, które okreśła Zarządzenie nr 24/2019 Rektora UPJPII z dnia 12 lipca 2019 r w sprawie nauczania języków obcych obowiązujące od roku akademickiego 2019/2020.