Egzamin TELC
Ogólne informacje na temat egzaminu TELC
MSJO UPJPII serdecznie zaprasza wszystkich studentów chcących potwierdzić swoją znajomość języka obcego do wzięcia udziału w egzaminach TELC.
11 marca 2009 podpisano umowę pomiędzy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w zakresie organizacji i przeprowadzania egzaminów językowych TELC. Ze strony UPJPII dokument podpisał rektor ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch, natomiast WSIiZ reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Tadeusz Pomianek. Na podstawie tej umowy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie stał się Ośrodkiem Egzaminacyjnym, posiadającym licencję na przeprowadzanie egzaminów The European Language Certificates (TELC). Egzamin ten skierowany jest zarówno do studentów, absolwentów, pracowników naukowych i administracyjnych UPJPII, jak również do osób spoza Uczelni.
OGÓLNE INFORMACJE NA TEMAT EGZAMINU TELC
The European Language Certificates (TELC) jest rozpoznawalnym i uznawanym dokumentem na polu certyfikatów językowych i systemów testowych w większości europejskich krajów. Certyfikat językowy TELC można uzyskać zdając z pozytywnym wynikiem egzamin organizowany przez TELC GmbH.
Korzyści z uzyskania certyfikatu TELC:
- TELC jest uznawany na arenie międzynarodowej, a jego uzyskanie stanowi dowód na opanowanie języka zgodnie z założeniami nauczania i testowania kompetencji językowych w oparciu o wytyczne Rady Europy w ramach systemu Common European Framework of Reference for Language Learning and Teaching,
- egzaminy TELC nastawione są na komunikację językową przy uwzględnianiu aspektów zawodowych,
- egzaminy TELC spełniają wymogi postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej oraz dokumentowania znajomości języka obcego przez przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. - Dz. U. nr 266, poz. 2230, zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej),
- egzamin TELC jest dokumentem stwierdzającym znajomość języka w przypadku ubiegania się o pracę na stanowiskach urzędniczych w krajach Unii Europejskiej (minimalny poziom B2),
- TELC dostosowany jest do potrzeb zawodowych i osobistych oczekiwań mieszkańców współczesnej Europy,
- egzaminy TELC są przeprowadzane jako egzaminy wstępne, wewnętrzne lub końcowe w wielu uczelniach państwowych i niepaństwowych.
PRZYDATNE LINKI
- (INFORMACJE OGÓLNE) - http://telc.net/Home.94+M50039cec051.0.html
Egzaminy TELC składają się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna to teksty do czytania i słuchania ze zrozumieniem; część ustna to rozmowa w danym języku.
Poszczególne części egzaminu mogą się w pewnym stopniu różnić w zależności od poziomu, ale nie języka. Struktura egzaminu na każdym poziomie jest identyczna dla wszystkich języków.
Część pisemna egzaminu jest sprawdzana komputerowo w Centralnym Biurze Egzaminacyjnym we Frankfurcie nad Menem. Listy natomiast oceniane są dwustopniowo przez dwóch różnych uprawnionych egzaminatorów.
Cześć ustna jest oceniana w instytucjach przeprowadzających egzamin przez licencjonowanych egzaminatorów szkolonym w Polsce przez Partnerów TELC GmbH.
OPIS POSZCZEGÓLNYCH POZIOMÓW EGZAMINÓW JĘZYKOWYCH ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ POD ADRESEM www.telc.net.pl W KATEGORII "PRZYDATNE LINKI" W ZAKŁADCE "KANDYDACI"
Certyfikaty można uzyskać z następujących języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
Egzaminy dostępne są na różnych poziomach zaawansowania: od A1 (poziom podstawowy) do B2 (poziom zaawansowany). Dodatkowo z języka angielskiego egzamin można zdawać na poziomie C1, który jest nazywany poziomem biegłości językowej.
Zgodnie z decyzją z dn. 27.10.2009 podjętą przez Prorektora ds. ogólnych i studenckich Ks. prof. dr hab. Macieja Ostrowskiego egzamin TELC może zostać połączony z egzaminem kończącym lektorat przewidziany programem studiów dla danego kierunku.
Student kończący lektorat na UPJPII, a jednocześnie podejmujący decyzję o zdawaniu egzaminu TELC nie musi już przystępować do egzaminu końcowego, jeżeli egzamin TELC zdał na ocenę pozytywną.
Egzamin TELC będzie przeprowadzony z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym tak, aby po wypełnieniu wszelkich procedur student uzyskał wpis oceny w indeksie wraz z końcem letniej sesji egzaminacyjnej, wyznaczonej przez kalendarium danego roku akademickiego.
Międzywydziałowe Studium Języków Obcych
Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
ul. Franciszkańska 1, pok. 014,
31-004 Kraków
tel. 012 422 57 85 w. 40
Koordynator - dr Magdalena Łubiarz
e-mail: magdalena.lubiarz@upjp2.edu.pl