Doktorat Wydział Nauk Społecznych - nabór 2018/2019
Zasady realizacji i zaliczania
Specjalistyczny język obcy (Academic English, język niemiecki, język francuski, język rosyjski)
Studia III-ego stopnia na Wydziale Nauk Społecznych - Nabór 2018/2019
Nauki o mediach i Nauki o rodzinie
Zasady realizacji i zaliczania języków nowożytnych na studiach III stopnia WNS, obowiązujące dla naboru z roku akademickiego 2018/2019
1. Doktoranci obu kierunków mają obowiązek programowy zaliczenia zajęć z języka nowożytnego w wymiarze 2 semestrów po 30 godzin w każdym semestrze. Zaliczenie każdego semestru kończy się oceną, a cały kurs nie kończy się egzaminem.
2. Zajęcia dla doktorantów wyżej wymienionych kierunków odbywają się z dowolnego języka nowożytnego i doktoranci mają możliwość wyboru języka, przy czym grupa musi liczyć przynajmniej 5 osób. Grupy nie spełniające minimum osobowego mogą być powołane jedynie za zgodą Rektora lub Prorektora UPJP
3. Zajęcia dla doktorantów wyżej wymienionych kierunków odbywają się na poziomie znajomości języka, który realnie jest reprezentowany przez grupę. Mają charakter zajęć specjalistycznych o profilu akademickim z zakresu możliwych do realizacji języków: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski.
Wzór deklaracji dotyczący wyboru języka przez doktoranta znajduje się poniżej:
wzór deklaracji wyboru języka.
Uzupełnioną deklarację wyboru języka, należy przesłać na adres mailowy: msjo@upjp2.edu.pl do 20 września 2019r.
W przypadku wyboru innego języka niż wyżej wymienione i braku spełnienia wymogu minimalnej ilości 5 osób w grupie, doktoranci będą kierowani do innych niespecjalistycznych grup funkcjonujących w MSJO.
4. Doktoranci posiadający odpowiednie certyfikaty wg listy certyfikatów stanowiących załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 19.01.2018 r. (Dz. U. z 2018, poz. 261) mogą mieć przepisywane zaliczenie powyższych dwóch semestrów specjalistycznych zajęć językowych.
5. Niezależnie od realizacji programowych ww. dwusemestralnych zajęć językowych każdy doktorant ma obowiązek zdania komisyjnego egzaminu doktorskiego (najwcześniej po otwarciu przewodu doktorskiego) na minimalnym poziomie B2 lub poświadczenia znajomości języka obcego nowożytnego na minimalnym poziomie B2 na podstawie listy certyfikatów stanowiących załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 19.01.2018 r. (Dz. U. z 2018, poz. 261).
6. Aby otrzymać zwolnienie z egzaminu doktorskiego (o którym mowa w punkcie 5) należy do 11 października 2019r. skierować podanie do Kierownika MSJO z prośbą o zwolnienie oraz przedstawić odpowiedni certyfikat. Ewentualna zgoda Kierownika MSJO dotycząca konkretnego studenta zostanie przekazana Dziekanowi Wydziału Nauk Społecznych.
Forma uczestnictwa w zajęciach- DEKLARACJA WYBORU
Uzupełnioną deklarację wyboru języka, należy przesłać na adres mailowy: msjo@upjp2.edu.pl do 20 września 2019r.
W przypadku wyboru innego języka niż angielski, niemiecki, francuski lub rosyjski i braku spełnienia wymogu minimalnej ilości 5 osób w grupie, doktoranci będą kierowani do innych niespecjalistycznych grup funkcjonujących w MSJO.
Forma egzaminu doktorskiego
1. Przygotowanie kilkustronicowego artykułu (dostarczonego wcześniej egzaminatorowi) z dziedziny naukowej pozostającej w kręgu zainteresowań doktoranta - omówienie i zreferowanie.
2. Prezentacja (może być multimedialna) dotycząca doktoratu lub wybranego aspektu pracy badawczej.
3. Pytania Komisji, dyskusja.
4. Przygotowanie pisemnego omówienia/streszczenia doktoratu lub aktualnego zarysu badań nad doktoratem. Wymagane 1-2 strony. Dostarczenie pracy egzaminatorowi z języka co najmniej tydzień przed egzaminem (praca nie jest oceniana - ma stanowić podstawę do dyskusji).
Ocenia się merytoryczność, komunikatywność, poprawność językową, płynność, wymowę. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną ocen uzyskanych za trzy poszczególne części egzaminu.
Egzaminy językowe dla studentów studiów III stopnia:
• Osoby, które zamierzają wybrać jeden z powyższych terminów, powinny wcześniej skontaktować się z danym lektorem osobiście
lub przez adres mailowy, najpóźniej dwa tygodnie przed egzaminem.
• Przypominamy, iż terminy egzaminów podane są już na początku roku akademickiego tak, aby Studenci mieli możliwość wybrać dla siebie termin najdogodniejszy. Egzaminy wyznaczane są w regularnych odstępach czasowych, co 2 miesiące. W związku z tym informujemy, iż dodatkowe terminy egzaminów dla pojedynczych Kandydatów na prośbę zainteresowanych mogą się odbyć jedynie
w szczególnych sytuacjach (np. wyjazd naukowy za granicę, pobyt w szpitalu, choroba itp). Jednakże, w takim przypadku Student zobowiązany jest dostarczyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie bądź też potwierdzenie udziału w konferencji / szkoleniu / wymianie. W innym wypadku Student zobowiązany jest do przystąpienia do egzaminu w terminie ustalonym wcześniej wewnętrznym kalendarzem organizacji pracy MSJO.
Przypominamy, że niezależnie od realizacji programowych zajęć językowych każdy doktorant ma obowiązek zdania komisyjnego egzaminu doktorskiego (najwcześniej po otwarciu przewodu doktorskiego) na minimalnym poziomie B2
lub poświadczenia znajomości języka obcego nowożytnego na minimalnym poziomie B2 na podstawie listy certyfikatów stanowiących załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 19.02018 r. (Dz. U. z 2018, poz. 261).